Kuvaus
Princess Sovereign on aito malliesimerkki tyylikkäästä ja aidosti käsin tehdystä pyörästä, joka on säilyttänyt mallinsa jo vuosikymmeniä.
Tämä tyylikäs englantilainen kaupunki- ja maaseutupyörä on todellinen 20-luvun klassikko, ajaton ja perinteitä kunnioittava, ei kopio. Kaikki Pashley pyörät valmistetaan tilauksesta heidän tehtaallaan Shakesperen kotikaupungissa Stratford-Upon-Avonissa.
Princess Sovereing mallissa on napadynamo-valo edessä ja patterilla toimiva takana, viisi vaihdetta ja lukkiutumattomat käsikäyttöiset napajarrut edessä ja takana.
Umpinainen ketjusuoja yhdistettynä lokasuojaan takaa käytännöllisyyden ja ajomukavuuden joka säällä. Muutenkin pyörä on rakennettu niin että huollon tarve on minimoitu.
Pyörässä on myös Basta runkolukko.
Ohjaustankoon kiinnitetyssä brittiläisessä pajukorissa tavaroita voi kuljettaa kätevästi perinteisellä tyylillä.
Värit: Buckingham Black musta tai Regency Green vihreä
Koot: 17.5″ sopii 150-165 cm, 20″ sopii 165 – 190 cm ja 22.5″ sopii 180-200 cm pituiselle
Runko: Käsin tehty, perinteisesti lukittu ja juotettu teräs
Vaihteet: 5, Sturmey Archer X-RD5 napavaihteet
Jarrut: Sturmey Archer napajarrut, käsijarrut
Renkaat: Puhkeamissuojatut Schwalbe Marathon Plus heijastinnauhalla varustetut, aluminivanteet, pinnat ruostumatonta terästä
Satula: Antique brown Brooks B66s
Sisältyvät varusteet: Napadynamo LED valo, Pletscher tavarateline, Basta runkolukko, Pashley pajukori, mikrosäätöinen satulatolppa, soittokello, seisontatuki, hieno pumppu